Absolvent získá předpoklady pro samostatnou vědeckou a tvůrčí odbornou práci s možností uplatnit se ve vědě a výzkumu, v oblasti vysoce kvalifikovaného odborného poradenství v oblasti financí a daní, v institucích peněžního a kapitálového trhu, i v soukromých subjektech a v organizačních složkách státu.

  

Profilace absolventa bude vedena ve směru samostatné tvůrčí práce a schopností komplexně, interdisciplinárně analyzovat a následně syntetizovat získané poznatky a transformovat je do podoby kvalifikovaných rozhodnutí ve finančním sektoru.

Ucelené spektrum znalostí a dovedností umožní absolventům kvalifikovaně řešit konkrétní situace nejen z pohledu současného stavu, ale i z hlediska predikce vývoje na trzích s cílem dosáhnout ekonomických přínosů finančních transakcí osobně či institucionálně zarámovaných. Při těchto činnostech využijí nejen znalostí z oblasti financí, ale i z finančního řízení a účetnictví, daňové teorie a systému, metodologie vědy a dalšího spektra specifikovaného nabídkou povinně volitelných předmětů.

Souhrn minimálních požadavků:

  1. Tvůrčí činnost
    • minimálně 1 článek v indexovaném v databázi Scopus a 1 článek v indexovaném v databázi Web of Science s nenulovým impakt faktorem v roli korespondenčního autora, očekává se aktivní zapojení do projektové činnosti (např. IGA PEF)
  2. Vědecká spolupráce, zapojení do mezinárodního výzkumu/týmu, absolvování stáží
    • měsíční stáž na zahraniční univerzitě nebo výzkumném pracovišti, jejíž odborné zaměření odpovídá tématu disertační práce je zahrnuto do předmětu Mezinárodní aktivity, který lze splnit i účastí na mezinárodním výzkumném projektu s výsledky publikovanými, resp. prezentovanými v zahraničí.
  3. Další studijní povinnosti
    • absolvování pedagogické přípravy, podíl na výuce, eventuálně především u studentů kombinované formy studia přednáškou na téma související s tématem disertační práce
  1. Požadavky na tvůrčí činnost
    V rámci doktorského studia je povinností studenta prezentovat průběžné výsledky svého výzkumu prostřednictvím publikací ve sbornících z konferencí a ve vědeckých časopisech. Tato povinnost vychází z ustanovení zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, který v § 47, odst. 4 uvádí, že „Disertační práce musí obsahovat původní 7 a uveřejněné výsledky nebo výsledky přijaté k uveřejnění”. Publikační činnost je součástí ISP a jako taková je součástí splnění studijních povinností.  
    Od studentů se rovněž očekává jejich aktivní zapojení do projektové činnosti, minimálně formou doktorských grantů v rámci IGA PEF, ale případně též zapojením do řešení externích projektů (obvykle v součinnosti se školitelem).  Požadavkem předkládaného doktorského studijního programu je aktivní účast na konferenci, publikování minimálně jednoho článku v recenzovaném vědeckém časopise indexovaném v databázi Scopus (či kvalitativně vyšší publikace), a publikování jednoho článku v recenzovném vědeckém časopise indexovaném v databázi Web of Science s nenulovým impakt faktorem v roli korespondenčního autora, a to před podáním žádosti o vykonání státní doktorské zkoušky. Součástí hodnocení publikační činnosti jsou i ostatní odborné a vědecké publikace a příspěvky prezentované na konferencích.
  1. Požadavky na absolvování stáží
    Absolvování typicky měsíční stáže na zahraniční univerzitě nebo výzkumném pracovišti, jejíž odborné zaměření odpovídá tématu disertační práce je zahrnuto do předmětu Mezinárodní aktivity, který lze splnit i účastí na mezinárodním výzkumném projektu s výsledky publikovanými, resp. prezentovanými v zahraničí.
  2. Další studijní povinnosti
    Další povinností je absolvovat pedagogickou přípravu a v rámci volitelných předmětů (primárně u studentů prezenční formy studia) též podílet se na výuce, především formou cvičení a seminářů event.(zejm. v případě studentů kombinované formy studia) vybranou přednáškou na téma související s tématem disertační práce. (podrobněji popsáno v B-III předmětu Pedagogické kompetence)