S PEFkou do světa: Lenčin semestr za “velkou louží” aneb jaké je to studovat na největší univerzitě v Oregonu

24. 6. 2024

Lenka vždy chtěla vycestovat za studiem do zahraničí. Část svého magisterského studia se proto rozhodla strávit v americkém Oregonu na tamější největší Oregon State University. V rozhovoru na lince Corvallis – Brno s devítihodinovým časovým rozdílem nám prozradila, co všechno musela před cestou zařídit, podělila se o své poznatky z rozdílného způsobu výuky a mluvila i o poznávání Corvallis a okolí.

Oregon State University (OSU) se pyšní titulem největší univerzity v Oregonu. Corvallis, ve kterém sídlí, je často považované za nejlepší univerzitní město na západním pobřeží. Na OSU se potkávají studující ze všech 50 států USA a z více než 100 zemí světa.

Jak jsi se dozvěděla o možnosti studovat v USA na Oregon State University?

Jako ambasadorka programu Ekonomika a management na PEF často sleduju sociální média fakulty a e-maily, takže mám přehled o nových příležitostech. A taky jsem se radila se spolužáky, kteří už zkušenosti se studiem v zahraničí měli.

Doporučila bys OSU?

Určitě ano! Ale myslím si, že nejdůležitější je prostě někam vycestovat. Nemusí to být jenom Amerika, i když jsem MENDELU vděčná, že tady ta možnost je.

“Vysokou školu jsem si vybírala i podle toho, jaké možnosti výjezdů do zahraničí nabízí. ”

Proč jsi se rozhodla pro studijní pobyt v magisterském programu?

Já si vysokou školu vybírala i podle toho, jaké možnosti výjezdů do zahraničí nabízí. Bohužel mi během bakalářského studia kvůli covidu nevyšel Erasmus. Vycestovala jsem proto až teď. Nebyla jsem si jistá, kam přesně pojedu, takže jsem se inspirovala u kamaráda, který měl zkušenost s work and travel v Americe.

Co všechno bylo potřeba k tomu, aby ses na pobyt dostala?

Všechno začalo podáním papírové přihlášky přes zahraniční oddělení MENDELU. Na přihlášce jsem uvedla preferenční pořadí škol, kam jsem chtěla vycestovat. Potom následovalo výběrové řízení na MENDELU, na kterém ověřili mou způsobilost pro výjezd. Jakmile mi univerzita způsobilost potvrdila, nominovali mě na první školu z mého seznamu. Pokud by zahraniční škola přihlášku neakceptovala, pokračuje proces s druhou nebo třetí preferenční školou. OSU ale mojí přihlášku přijala a já potom musela projít jejich standardním výběrovým řízením.

Jak dlouho celý proces přijetí trval?

Termín pro podání žádosti na bilaterální výjezd byl na jaře a výsledky jsem dostala v červenci. Zpracování přihlášky na OSU pak trval měsíc nebo dva.

“Před odletem se musí řešit nejen víza.”

Co ještě jsi musela před odletem vyřešit?

Nejprve jsem získala vízum, zaregistrovala si předměty a připravila Learning Agreement. Potom jsem doložila výpis ze zdravotní dokumentace a formulář se zdravotním stavem potvrzený školou.

Jak jsi vyřešila letenky?

Nechtěla jsem při letu do Ameriky nic riskovat, takže jsem si koupila letenku přes cestovní kancelář. Byla o něco dražší, ale zahrnovala garanci přebookování letu, pomoc při ztrátě zavazadel a další služby.

Kdy přesně jsi do Ameriky vycestovala?

V Americe mají na rozdíl od nás v Evropě tři studijní období. Zimní začínalo už 3. ledna, zatímco jarní až v březnu, tak jsem jela až na jaře po konci zkouškového období na PEF.

Co přesně v Oregonu studuješ?

Studuji na fakultě zaměřené na ekonomiku a management, ale nemám konkrétní program. V Americe to funguje tak, že si vybíráme jenom předměty a ty musí odpovídat tomu, co studuju na PEFce. Já si zapsala digitální marketingové platformy, leadership, marketingovou strategii a sociální psychologii.

“V Americe se klade velký důraz na diskuzi mezi studenty”

Jak probíhá výuka?

Na rozdíl od dělení na přednášky a cvičení, jak to známe v Česku, tu jsou předměty klasické a hybridní a náplň hodin určují vyučující sami. U hybridních předmětů je míň prezenční výuky, ale víc práce na doma. Typicky musíme v jednom týdnu přečíst 10-15 stránek case study, na jejím základě vytvořit marketingový brief a navrhnout strategii. Potom práci nahrajeme do internetového studijního systému, kde své práce komentujeme s ostatními spolužáky. Na diskuze mezi studenty se tu klade velký důraz.

Jaké jsou další rozdíly ve studiu v Česku a v Americe?

Třeba už jen to, že se učíme na amerických reáliích. V kurzech online marketingu se s tím setkávám nejvíc. V USA jsou totiž populární jiné sociální sítě než u nás – dominuje BeReal a Snapchat. Liší se i zkouškové období. V USA píšeme všechny závěrečné testy během jednoho týdne. Hodnotí nás ale po celou dobu studia.

Jak vnímají Američané Evropu?

Mají na Evropu jiný pohled, než jsem si myslela. V praxi mě zarazilo třeba to, že v Americe nejsou žádné postihy za klamavou reklamu. A Američani automaticky počítají, že v Evropě je to stejné. Nebo se setkávám s tím, že si často myslí, že značky jsou ve světě všude stejné. Například jsou o některém brandu přesvědčení, že je po celém světě známý, ale u nás jsem ho nikdy neviděla.

“S ubytováním to nebylo jednoduché, ale vše se nakonec vyřešilo”

Jaké sis v Americe našla ubytování?

Spolužáci z PEF, kteří už v Americe byli, mi doporučili, abych se vyhnula bydlení v kampusu. Prý se tam musí platit spoustu poplatků a kvalita ubytování taky není nejlepší. Našla jsem si proto bydlení přes Airbnb. Bohužel, týden před mým příjezdem se mnou přestala komunikovat paní, u které jsem měla rezervovaný pokoj. Zbyla mi tak jediná možnost – strávit první dny v hotelu.

Během Welcome Days jsem se ale naštěstí seznámila s Finkou, která mi nabídla ubytování u ní v pokoji. Věděla jsem ale, že to bude jen dočasné řešení a budu muset brzy hledat trvalé bydlení. Nakonec jsem se po zvážení všech možností odhodlala k vyzkoušení kampusu.

Bylo to dobré rozhodnutí?

Jak se to vezme. Bydlení mimo kampus je o něco levnější, ale ceny tady zase tak hrozné nejsou. V kampusu je kromě Američanů spousta mezinárodních studentů, takže tu je skvělá komunita. Ale má to tu i své nevýhody. Často je tu nepořádek a ani sociální zázemí není zrovna ideální. Na celý dům tu máme jen čtyři dámské záchody a jednu společnou koupelnu. To naše koleje na MENDELU jsou proti tomu luxus!

Jak se v Americe stravuješ?

Oregon State University je obrovská a je tu hned několik míst, kam můžeme chodit. Jídlo stojí 8-10 dolarů a na výběr je toho opravdu spoustu. Některá místa se specializují jen na snídaně, ty stojí zhruba pět dolarů. A přímo v kampusu jsou jídelní banky, kde si můžeme jednou týdně zdarma vzít základní potraviny jako chleba, rýži nebo různé konzervy.

“Corvallis nabízí spoustu možností pro studentský život.”

Co děláš ve volném čase?

Corvallis, kde bydlím, je typické studentské město. Nabízí spoustu možností pro studentský život. Můžeme zdarma chodit na sportovní utkání, využívat fitness centra nebo bazény. Díky studentským benefitům si také můžeme půjčit auto a jet bez omezení ujetých mil. Nedávno jsme takhle vyrazili do Portlandu na basketbalový zápas.

Jezdíš často na výlety mimo Corvallis?

Kdykoli to jde. Minulý týden jsme s kamarádkou letěly do Washingtonu D.C. a pak pokračovaly autobusem do New Yorku. Týden předtím jsme zase s dalšími kamarády jeli autobusem do Newportu, kde jsou největší pláže na pacifickém pobřeží.

Pomáhá vám s organizací volného času nějak i vaše škola?

Je tu oddělení, které se zaměřuje na integraci mezinárodních studentů. Díky nim jsem třeba navštívila tulipánovou farmu nebo vyrazila na túru do Olympic National Park.

Pobyt se ti chýlí ke konci, co budeš dělat po návratu do Brna?

Možná se sem ještě přihlásím na doktorát. Ale ještě nevím, jestli splním všechny podmínky. Mám kontakty na lidi, kteří mi mohou říct, jaké jsou tady výzkumné oblasti, a tak zjistím, jestli jsou blízké tématu mé diplomové práce. Přihlásit bych se mohla až příští rok po létě. Do té doby si chci doma něco přivydělat. Amerika je totiž dost drahá.

Co ti tvůj pobyt v Americe nejvíc dal?

Odvážím si odsud dva certifikáty na PPC, SEO, display ads a content marketing. Učili jsme se, jak prakticky vytvořit marketingový brief i jak vypracovat marketingovou strategii od začátku do konce. Připadám si, že teď můžu v Česku pracovat na jakékoli marketingové pozici.

Kromě toho jsem se úplně přestala bát mluvit anglicky. A naučila jsem se, že překážky jsou především v naší hlavě. Američani neznají nic, čeho by nešlo dosáhnout. Všichni se tu podporují a jsou ochotní si pomoci.

Všechny rozhovory a aktuality

Více aktualit

Všechny aktuality