Rašticová pro iDNES.cz: Jak se vyrovnat s digitalizací po padesátce?

9. 1. 2024

Digitalizace mění svět práce. Starší generace musí řešit, jak se přizpůsobí novým technologiím a nezůstane na trhu práce pozadu. Docentka Martina Rašticová, odbornice z Ústavu práva a humanitních věd, ve svém projektu DIGI-net zkoumá dopady digitalizace na nerovnosti na trhu práce u lidí nad 50 let. O problematice adaptace starších pracovníků na nové technologie hovořila v rozhovoru pro iDNES.cz.  

Zajímáte se o téma nerovnosti na pracovním trhu a budoucnosti práce osob nad 50 let? Věnujte pozornost poznatkům docentky Martiny Rašticové. Celý rozhovor s názvem Digitální revoluce v práci po 50 si můžete přečíst na webu iDNES.cz. 

Digitální revoluce v práci po 50

Přečtěte si celý rozhovor s Martinou Rašticovou na iDNES.cz

Přečíst článek

Co v rozhovoru zaznělo?

  • Pandemie COVID-19 urychlila vývoj flexibilních pracovních modelů a využití technologií. To však na starší pracovníky klade nové nároky v oblasti digitální gramotnosti.
  • Omezené zkušenosti s digitálními technologiemi a rychlý technologický vývoj mohou u lidí nad 50 let vyvolat technostres.
  • Podpůrné programy pomáhají starším zaměstnancům držet krok s rychlým tempem digitální transformace. 
  • Klíčové pro podporu starších zaměstnanců jsou školení a mentoring od zaměstnavatelů. Měli by také více investovat do své technologické infrastruktury.  

Rašticová vysvětluje, že digitalizace přináší pro starší pracovníky nové příležitosti, ale i rizika. Jedním z nich je technostres, který pramení z omezených zkušeností s digitálními technologiemi a rychlým technologickým vývojem, který pro ně může být obtížné sledovat.  

Zdůrazňuje, že je důležité podporovat neustálé vzdělávání a adaptaci. Tím můžeme předejít vyloučení z pracovního trhu těch, kteří mají potíže se s novými technologiemi ztotožnit. 

Rašticová proto apeluje na zaměstnavatele, aby převzali klíčovou roli v podpoře svých zaměstnanců, zejména těch starších, v adaptaci na nové technologie.  

Celý rozhovor si můžete přečíst na idnes.cz

Akademický pracovník – docent – Ústav managementu
Vedoucí ústavu – Ústav managementu
ÚMA PEF, Zemědělská 1, 61300 Brno
Kancelář: Q5.37

Všechny rozhovory aneb PEF v médiích

Více aktualit

Všechny aktuality