Nová migrační dohoda EU není efektivní, říká Robert Stojanov pro Seznam zprávy

15. 1. 2024

Nová migrační dohoda EU na téma migrace a poskytování azylu uprchlíkům je podle populačního a environmentálního geografa Roberta Stojanova z Ústavu informatiky nedostatečná a neefektivní. V rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětluje, proč je nutné přistěhovalectví řídit, nikoli ho zastavovat, a jaké jsou hlavní problémy této dohody.

Robert Stojanov z Ústavu informatiky PEF se zabývá migrací už řadu let. Celý rozhovor si můžete přečíst na portálu Seznam Zprávy.

Přečtěte si celý rozhovor Roberta Stojanova

Přečtu si rozhovor

O čem Robert Stojanov v rozhovoru mluví?

  • Nová dohoda o migraci a azylu v EU neřeší příčiny migračních toků.
  • EU problémy s imigrací obyvatel řeší jejich přenesením do jiných zemí, které porušují lidská práva migrantů.
  • Je třeba nastavit pravidla, která umožní legální pobyt migrantů a jejich efektivní integraci.

Migrační dohoda je příliš přísná

Zástupci členských zemí a europoslanci se v prosinci minulého roku shodli na nových migračních a azylových pravidlech pro státy Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ji označila jako „efektivní evropskou odpověď na evropskou výzvu“. Přesto vyvolává otázku, zda skutečně pomůže v řešení migrační krize a přispěje k odlehčení u zemí, které čelí největšímu tlaku uprchlíků.

Podle webu europeum.org, je nová dohoda série norem, která počítá mimo jiné s efektivnějšími kontrolami migrantů i rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí jejich původu. Zavádí také povinnou solidaritu všech států EU, které přetíženým zemím mohou pomoci buď přijetím části migrantů, nebo finančně nebo materiálně.

Robert Stojanov tvrdí, že pravidla jsou příliš restriktivní a neřeší skutečné příčiny a důsledky migrace. Podle něj by EU měla využít pozitivní potenciál, který migrace nabízí. Třeba umožnit lidem, kteří sem chtějí přijít, žít a pracovat, aby to mohli dělat za férových podmínek. Migraci by se EU měla snažit spíše řídit než jí bránit. Je to podle něj nezastavitelný jev.

Přesouvat problém do autoritářských zemí není řešení

Některé země EU chtějí vytvářet detenční zařízení ve státech mimo EU a odesílat tam žadatele o azyl. To bude velmi nákladné řešení. Outsourcování problému a posílání migrantů do táborů v zemích s autoritativními režimy, jako Tunisko nebo Rwanda, nepřispěje k zvýšení ochrany žadatelů o azyl. Naopak to může způsobit, že budou ještě zranitelnější.

Migrace může EU prospět

Migrace má pro země EU celou řadu výhod, ale navrhovaná pravidla je neumožňují plně využívat. Namísto prosazování ostřejší restrikce by členové EU měly umožnit vybraným lidem z jiných zemí přijet, žít a pracovat zde pod jasnými a korektními podmínkami. Tak by se mohli podílet na sociálním a ekonomickém rozvoji jak EU, tak svých domovských zemí. EU by měla stanovit kvóty pro přijímání migrantů, kteří jsou pro její ekonomiku potřební jako levná a flexibilní pracovní síla. Migranti by pak mohli posílat peníze a přenášet znalosti a dovednosti do rozvojových zemí, které je také potřebují.

Všechny rozhovory a PEF v médiích

Více aktualit

Všechny aktuality