Absolvent PEF MENDELU Peter Albrecht získal prestižní Cenu guvernéra Národní banky Slovenska

11. 11. 2024

Peter Albrecht svou dizertační prací posouvá výzkum propojenosti globálních trhů a vlivu globálních událostí na světové ekonomiky. Jak mu studium na PEF MENDELU otevřelo dveře do praxe? Co mu soutěž dala? A jaké má rady pro budoucí doktorandy?

Studium na PEFce

Můžete nám přiblížit svoji cestu na Provozně ekonomické fakultě? 

Na PEFce jsem už 10 let. Začal jsem bakalářským studiem programu Finance a pokračoval jsem v programu Finance a investiční management. Během toho mi docent Kapounek navrhnul, ať pod jeho vedením pokračuju i v doktorském studiu. Tak jsem se rozhodl zůstat. No a teď po absolvování doktorského programu tu i pracuju.

„To, že škola je jenom samá teorie a skutečnou práci se naučíte až praxí na PEFce neplatí.“

Jak na studium na PEFce vzpomínáte?

Se studiem jsem byl opravdu spokojený. Hned po magistru jsem nastoupil do banky a cítil jsem, že mám ze školy potřebné základy. Nemusel jsem se všechno učit od začátku. To staré tvrzení, že škola je jenom samá teorie a skutečnou práci se naučíte až praxí v mém případě neplatilo. 

Dizertační práce

Vaše dizertační práce se věnuje propojenosti volatility na devizových trzích. Jak jste své téma objevil?

Toto téma začalo ekonomy zajímat po roce 2008. Investoři, kteří tehdy měli svá portfolia investovaná v různých aktivech denominovaných v různých měnách předpokládali, že díky tomu mají své investice diverzifikované a pojištěné proti riziku. Jenomže přišla finanční krize, která ovlivnila trhy po celém světě. Volatilita se najednou začala přenášet mezi trhy. To mělo dopad na naše dnešní pochopení diverzifikace i na hedgingové nástroje (zajištění proti riziku, pozn. autora) a ocenění opcí (smlouvou, mezi prodávajícím a kupujícím, pozn. autora). Po tomto zjištění začali ekonomové přemýšlet nad tím, jak se propojenost mezi trhy mění v čase a jak se volatilita a výnosy šíří mezi zeměmi. Přišlo se na to, že se šíří nejen mezi jednotlivými měnami, ale i v závislosti na typu šoku, který trh zasáhne s různým časovým odstupem.

U volby tématu dizertační práce bych doporučil zaměřit se na něco, co navazuje na diplomku.“

Téma dizertace

Vaše předchozí práce se také týkaly podobného tématu?

Můj výzkum se vždy pohyboval kolem doporučení pro oblast managementu portfolia. Například v diplomové práci jsem se zaměřil na vliv nejistoty na vývoj akciových trhů. Toto téma se částečně pojí i s mou dizertační prací, protože v ní se věnuji dopadu šoků a tržní nejistoty z nich vyplývající. 

Je tedy lepší dizertační prací navazovat na tu magisterskou?

Pokud tento rozhovor čte nějaký student, který zvažuje doktorské studium, a ještě přemýšlí o tématu dizertační práce, doporučil bych mu, aby se zaměřil na něco, co navazuje na jeho diplomku. Bude to jednodušší, protože už má nějaký základní výzkum, na který může navazovat.

Co tedy ve své dizertační práci zkoumáte?

Dosavadní studie dokazovaly, že propojenost mezi trhy narůstá v kontextu stresových událostí, ale nebyly schopné statisticky prokázat vliv konkrétních šoků. Dosavadní výzkum také neřešil otázku zpoždění mezi datem, kdy událost nastane a dnem, kdy propojenost volatility měn a výnosů začne růst. Pokud by to bylo možné prokázat, pak by to znamenalo, že bychom na to mohli nějakým způsobem reagovat. V případě, že by se volatilita začala přenášet až po nějaké době, investoři a tvůrci měnové politiky by měli čas udělat patřičná opatření. 

Terminolgie

Můžete blíže vysvětlit termín volatilita měn? 

Volatilita je míra kolísání cen. Čím víc cena kolísá, tím je volatilita vyšší. Tento faktor má v rámci ekonomie dopad na mnoho oblastí. Například pro tvůrce monetární politiky je důležité, aby jejich měna nebyla příliš volatilní. Vysoká volatilita může odrazovat investory, protože se zvýšenou volatilitou narůstají rizika negativního přecenění portfolia. Stejně tak je volatilita klíčová pro portfolio management a investice, protože v akciovém fondu je volatilita jedním z vyjádření jejího rizika. Čím volatilnější fond, tím větší je i jeho rizikovost. A čím vyšší riziko, tím méně atraktivní ten fond bude pro investory.

A co tedy znamená propojenost volatility měn?

Globální šoky zvyšují nejistotu. Investoři neví, jak se trh zachová. V takových chvílích mohou převádět své investice zpět do své domácí měny, aby snížili měnové riziko a expozici vůči měnovým výkyvům. Tento proces se nazývá rebalancovaní portfolií. Když investoři masově prodávají své zahraniční investice a převádějí je zpět do domácí měny, má to přímý vliv na měnové trhy. Tento typ chování způsobuje šíření vlivu mezi trhy, a to v závislosti na tom, co konkrétní událost způsobí. 

Co přesně myslíte těmi globálními šoky?

V souvislosti s nedávnými událostmi může globální šok například být, že Írán zaútočil na Izrael. Írán je velký světový dodavatel ropy, takže investoři začnou spekulovat o možných důsledcích. Může se například stát, že na Írán dopadnou sankce, což by mohlo výrazně omezit nabídku ropy na trhu. To vyvolá paniku mezi investory. Mnoho investorů začne nakupovat ropu ve velkém, což zvýší její cenu i volatilitu.

„Šíření volatility a výnosů nastává především v kontextu globálních šoků.“ 

Výzkum

Jaké cíle a otázky jste si tedy pro svůj výzkum stanovil?

Mým cílem bylo zjistit, co konkrétně ovlivňuje šíření volatility a výnosů měn a zda jsou to spíše lokální události – například zasedání ČNB nebo globální šoky, jako byl covid. Dále jsem řešil, které události ovlivnily trh permanentně a které dočasně. Taky bylo důležité identifikovat, jestli šíření nastává hned po událostech a zda tam je nějaké zpoždění. 

Co jste ve svém výzkumu zjistil?

Můj výzkum ukazuje, že šíření volatility a výnosů nastává především v kontextu globálních šoků. Dále jsem zjistil, že výnosy komodit se v důsledku ekonomických a politických šoků šíří s prodlením do jednoho měsíce do komoditních měn.

Výsledky výzkumu

Jak lze výsledky vašeho výzkumu uplatnit v praxi?

Například na maďarský forint se do jednoho byznysového měsíce v kontextu šoků přenese část volatility i z jiných měn. Nejčastěji se přenáší z české koruny a polského zlotého. To je důležité pro investory. Pokud dopředu vědí, že se volatilita z jedné měny na druhou šíří prodleně během jednoho měsíce v důsledku portfolio rebalancingu a také znají rozsah šíření, mohou využít tento čas na zajištění portfolia. Podobně mohou reagovat i tvůrci měnové politiky.

„To, že jsem byl oceněný ještě neznamená, že jsem odborník.“

Cena guvernéra NBS

Za svou práci jste získal Cenu guvernéra Národní banky Slovenska. Co obnášelo se do soutěže přihlásit?

Vlastně stačí jen poslat svou práci na jejich e-mail, to je celé. Není na tom nic složitého, může to udělat každý.

Jak probíhalo předávání?

Ceremoniál se konal přímo v budově Národní banky Slovenska. Akce byla velmi povedená, moc se mi to líbilo. Všichni laureáti si odnesli finanční obnos, certifikát a krásnou sošku. Národní banka Slovenska potom výsledky zveřejnila na svých webových stránkách. 

Co pro vás ocenění znamená?

Jsem velmi vděčný. Dizertační práce je něco, na čem člověk pracuje dlouhou dobu, a ocenění od nejvýznamnější instituce tohoto typu na Slovensku je opravdu krásné. Není to jen ohodnocení pro mě, ale i pro všechny, kteří mi s tím pomáhali. Na prvním místě bych zmínil docenta Kapounka a další lidi zde na škole, stejně jako profesora Kočendu z Univerzity Karlovy. Všichni si na mě dělali čas, potkávali jsme se, dávali mi zpětnou vazbu, a i díky nim je moje práce dnes oceněná tímto prestižním oceněním.

Jaké teď máte plány?

Chtěl bych teď trochu zpomalit. Jsem vděčný za to, co teď mám – že na škole můžu dělat výzkum a zároveň ho uplatňovat v praxi ve své práci v bance. To, že jsem byl oceněný ještě neznamená, že jsem odborník. Ve světě financí je spousta dalších oblastí, ve kterých bych se chtěl zlepšit a spoustu věcí, které se chci ještě naučit.

Všechny aktuality a rozhovory

Více aktualit

Všechny aktuality