Statní doktorská zkouška

Státní doktorská zkouška (dále jen SDZ) je komisionální zkouškou, která vždy předchází obhajobě disertační práce, a nekoná se typicky ve stejném termínu s obhajobou disertační práce. Komise pro SDZ, kterou na návrh oborové rady jmenuje děkan, je minimálně pětičlenná a zahrnuje nejméně jednoho externího docenta či profesora. SDZ je složena z prezentace rozpracované disertační práce a z vědecké rozpravy z předmětů SDZ.

Student se na SDZ přihlašuje v UIS po splnění jejích prerekvizit, tedy úspěšném absolvování všech předmětů zakončovaných komisionální zkouškou, dalších povinností vyplývajících ze studijního plánu příslušného DSP a ISP studenta. Pokud se SDZ nekoná ve stejném termínu jako obhajoba disertační práce, student spolu s přihláškou k SDZ odevzdává aktuální verzi rozpracované disertační práce v elektronické formě a v listinné formě ve dvou vyhotoveních.

Při hodnocení SDZ se používá klasifikační stupnice „vyhověl“ a „nevyhověl“. K úspěšnému složení SDZ je nezbytné vyjádření „vyhověl“ prosté většiny hlasů všech členů zkušební komise. SDZ se může v případě hodnocení stupněm „nevyhověl“ opakovat v jednom opravném termínu.

Požádat o absolvování státní doktorské zkoušky je možné v UIS – Kontaktní centrum 000_Z: Obecná žádost.