Robert Stojanov: Jak úspěšně jsou kontroly na hranicích v boji proti nelegální migraci?

6. 2. 2024

Od začátku října 2023 zavedli čeští policisté proti nelegální migraci kontroly na hranicích se Slovenskem. Jejich efektivita však nebyla vysoká. Zejména vzhledem k tomu, že většina těchto osob neměla zájem o pobyt v ČR, ale pouze projížděla na cestě do jiných západoevropských zemí. Migrace je aktuální téma, ačkoliv se kontroly na hranicích již částečně ruší. Pro řešení složitých výzev, kterým Evropa čelí, jsou nezbytné nové migrační politiky, říká pro Český rozhlas Robert Stojanov.

Robert Stojanov z Ústavu informatiky PEF se zabývá migrací už řadu let. Celý rozhovor si poslechněte na Českém rozhlasu od 6:47 minut.

Co se v rozhovoru dozvíte?

  • Kontroly na hranicích se začínají rušit například Slovensko již kontroly ukončilo.
  • Migranti nemají zájem o Českou republiku a pouze jí procházejí do Německa nebo jiných západoevropských zemí, kde hledají lepší životní podmínky.
  • Je nutné přijmout nové migrační politiky v kontextu stárnutí evropské populace a potřeby pracovníků do ekonomik EU.

Ruch na migračních trasách přes zimu utichá, kontroly na hranicích končí

Transitní migrace v jižní Evropě začala loni rapidně narůstat, zejména v Itálii během letních měsíců, dosáhla vrcholu na podzim a vyústila v zavedení hraničních kontrol ve všech středoevropských zemích. Tyto kontroly nyní postupně končí. Slovensko již ukončilo své hraniční kontroly, které se ukázaly jako málo účinné vzhledem k malému počtu zadržených migrantů. Polsko stráží své hranice ještě minimálně jeden měsíc. Rakousko do poloviny února. Do března budou kontrolovat své hranice ještě Německo, a to dokonce na straně se Švýcarskem.

Hraniční kontroly proti nelegální migraci jsou populistické

Většina migrantů nechce zůstat v ČR, ale pokračuje do západní Evropy. Hraniční kontroly v Česku a na Slovensku jsou tedy převážně gesta pro populisty a voliče, která je drží nebo přetahují od konkurence, ale celkově jsou bez nějakého výraznějšího efektu. „Migraci nelze zastavit, ale musíme se ji snažit řídit. Nikoli jen restriktivně, jak to dosud děláme,“ říká Robert Stojanov.

Migrační toky do Evropy neustávají a je třeba je řešit

Lidé migrují z různých důvodů: hledají lepší život, čelí přelidnění, chybějí jim pracovní příležitosti, trpí změnou klimatu nebo válkou. Tyto problémy se v nejbližší době nevyřeší a s příznivějším počasím se migrace ještě zvýší. Evropa by proto měla přijmout nové politiky, které by vybíraly migranty podle potřeb stárnoucí a pracovně nedostatečné populace. Tím by se zlepšila situace jak pro Evropany, tak pro migranty.

Další aktuality a PEF v médiích

Více aktualit

Všechny aktuality