Provozně ekonomická fakulta mění hru s vláčky na vědecké pracoviště

29. 1. 2024

Mendelova univerzita v Brně se může pochlubit nejhravějším vědeckým pracovištěm v Česku. Jedná se o laboratoř řízení kolejové dopravy, kde se studenti učí programovat a automatizovat výrobu a používají k tomu kolejnice a vláčky. Kolejiště se rozprostírá na 220 metrech čtverečních a obsahuje osm úseků dávno zrušených moravských tratí. Laboratoř vznikla už před deseti lety a letos slaví první kulaté výročí.

Celý text si můžete přečíst na portálu Novinky.cz

Přečtěte si celý článek na Novinky.cz

To mě zajímá

Co se v článku dozvíte?

• Cílem laboratoře je vyškolit programátory a odborníky pro moderní výrobní linky.
  • Učit se na modelových kolejištích je velmi netradiční, ale efektivní přístup k výuce programátorů.
  • Výstavu můžete navštívit do neděle 4.2.

Kolejiště s vláčky: unikátní laboratoř pro budoucí programátory

Laboratoř vznikla na Provozně ekonomické fakultě. Jejím cílem není vychovat nové železniční dispečery, ale programátory a odborníky, kteří budou schopni řídit provoz ve firmách s moderními výrobními linkami. „Student nejlépe pochopí systém automatizace provozu při hře s vláčky. Musí být schopen vytvořit svůj vlastní program, který řídí vláčky tak, aby se nesrazily. Zároveň ovládá pomocí čidel návěstidla a výhybky,“ řekl pro Novinky.cz Jiří Rybička z Ústavu informatiky.

Hra s vláčky jako způsob výuky

MENDELU je jednou z pouhých čtyř vysokých škol v Evropě, které mají vlastní kolejiště. Nachází se v suterénu budovy X. Při vstupu do ní máte pocit, že jste se ocitli v dětském světě plném her. „Jsme sice poněkud netradiční pracoviště, ale vláčky na univerzitní půdě rozhodně smysl mají,“ řekl docent Rybička. Tento přístup k výuce programátorů je velmi netradiční, ale efektivní. Provozně ekonomická fakulta se tím zaměřuje na vzdělávání budoucích odborníků, kteří budou schopni pomocí počítačů řídit provoz ve firmách s moderními výrobními linkami. Kolejiště poskytuje prostředí, kde studenti mohou prakticky aplikovat své znalosti a dovednosti.

Otevřeno pro veřejnost

Pokud vás zajímá, jak vypadá kolejiště s vláčky, máte možnost si ho prohlédnout ještě tento týden. Kolejiště můžete navštívit ve čtvrtek a pátek od 15:00 do 19:00 a v sobotu a neděli od 13:00 do 18:00. Vstup je zdarma pro celou veřejnost.