Pawan Kumar Mishra získává americký patent pro inovativní nanotechnologii

2. 4. 2024

Pawan Kumar Mishra z Ústavu práva a humanitních věd Provozně ekonomické fakulty získal americký patent v oblasti nanotechnologií. Jeho vynález přináší naději na efektivnější a šetrnější způsob čištění ropou znečištěných materiálů, což může vést k čistějšímu životnímu prostředí a udržitelnějšímu hospodaření s přírodními zdroji.

Patentový úřad schválil Mishrovu žádost a udělil mu podle amerického zákona patent. Nyní má právo chránit svůj vynález před kopírováním nebo prodejem jinými lidmi. Jeho vynález pomáhá čistit vodu znečištěnou ropou. Tím se docílí snížení nákladů na likvidaci odpadů a přispěje k udržitelnějšímu životnímu prostředí.

Ligninové flokule: přírodní a levný materiál pro absorpci ropy

Vynález, pro který Pawan Kumar Mishra získal americký patent, funguje na způsobu použití ligninových flokulí. Lignin je přírodní látka, která se běžně nachází ve dřevě. Lze ji též vyrobit z odpadního materiálu papírenského průmyslu.

Nový patent pomůže šetrnému čištění vody znečištěné ropou

Flokulovat znamená, že se malé částečky látky spojují do sebe. Ligninové flokule se výborně tvoří právě v mořské vodě, protože obsahuje sůl, která proces flokulace usnadňuje. V mořské vodě lze tedy snáz vytvářet seskupení ligninu, které absorbují ropu a pomáhají tak například s dekontaminací po ropné havárii.

Vynález Pawana Kumara Mishry je příkladem toho, jak se dá z odpadu vytvořit užitečný produkt, který má široké využití a pozitivní dopad na společnost. Navíc je bezezbytku ekologický, protože lignin i ropa se dají dál průmyslově využít, nebo spálit jako palivo.