Jak se česká ekonomika vyrovnává s nejistotou v Evropě hovoří Lubor Lacina pro Český rozhlas

15. 1. 2024

Zatímco české firmy doufají v oživení exportu do eurozóny, domácí poptávka stagnuje. Česká ekonomika proto volá po velkých investicích, které by podpořily růst a inovace. Prof. Lubor Lacina z Ústavu financí a účetnictví v rozhovoru pro Český rozhlas varuje před možnými „černými labutěmi“ ve světě, které by vyhlídky české ekonomiky mohli jen zhoršit.

Celý rozhovor s prof. Lacinou si můžete poslechnout v pořadu Řečí peněz na stránkách Českého rozhlasu.

Poslechněte si celý rozhovor s Luborem Lacinou

Poslechnu si rozhovor

Co v Řeči peněz s Luborem Lacinou zazní?

  • Svaz průmyslu a dopravy tvrdí, že Česko začíná zaostávat za ostatními zeměmi a nezachrání jej ani zahraniční trhy.
  • Lacina varuje před „černými labutěmi“.
  • Evropa se potýká s vysokými cenami energií a inflací, která by měla sice postupně klesat, ale zanechá dlouhodobé následky.

Černé labutě ze světa mohou doletět i k nám

Česká ekonomika podle Laciny čelí nejistotě v podobě „černých labutí“. Má tím na mysli například potenciální rizika spojená s proplutím Suezským průplavem. Zvýšení nákladů na dopravu z Asie kvůli nutnosti obeplouvání Jižní Afriky může prodloužit dodací lhůty a ovlivnit ceny asijského zboží na českých trzích. Lacina tímto ilustruje, jak neočekávané události mohou mít výrazný dopad i na Česko.

Svaz průmyslu a dopravy je ohledně vyhlídek české ekonomiky pesimistický

Předpověď Svazu průmyslu a dopravy na rok 2024 varuje, že Česko začíná zaostávat. Nezachrání jej ani zvýšená domácí poptávka. Disponibilní příjem domácností klesá již druhým rokem. Na rodiny dopadají i vyšší náklady na úvěry a hypotéky, způsobené měnovou politikou České národní banky.

Obavy z vítězství Donalda Trumpa

V případě potenciálního vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se Lacina obává, že by se Spojené státy mohly zaměřit primárně na své vlastní zájmy a snížit svůj vliv ve zbytku světa. To může negativně postihnout zejména Evropskou unii, která na samostatnost v oblastech ekonomiky, společné zahraniční politiky a společné obranné politiky není připravená.

Všechny rozhovory a PEF v médiích

Více aktualit

Všechny aktuality