Exkurze za úspěšným grantovým projektem rekonstrukce hradních vodojemů na Špilberku 

3. 6. 2025

Studenti a studentky vyrazili na exkurzi na hrad Špilberk, aby na vlastní oči viděli úspěšný projekt rekonstrukce bývalých hradních vodojemů. Po letech chátrání byly díky dotaci z fondů EU společně s dalšími budovami hradu kompletně rekonstruovány. Celkové náklady na opravu budov činily 112 930 373 Kč, dotace z evropských fondů byla 95 990 817 Kč, tedy 85% nákladů. Návštěva se konala 13. května 2025 a zorganizoval ji garant kurzu Financování regionálního rozvoje, prof. Lubor Lacina.  

Lacina ve svém kurzu učí, jak získat a spravovat finance na projekty z českého a evropského rozpočtu. Spadá pod specializaci Management cestovního ruchu studijního programu Management obchodu a služeb. Jeho náplní je rozvoj turismu a obnova kulturních či technických památek. Studenti se v něm mimo jiné učí připravovat žádosti o peníze z fondu Ministerstva pro místní rozvoj ČR

 „Exkurze byla svého druhu odměna studentům na konci semestru za to, že zvládli úspěšně zpracovat žádosti o finanční prostředky z fondu Ministerstva pro místní rozvoj ČR,“ říká Lacina. Prohlídku vedla Mgr. Ivana Draholová z Eurocentra Brno. Živě a srozumitelně popsala, jak probíhalo financování opravy vodojemů a jak dnes slouží k vystavování historických předmětů v lapidáriu. „Studenti a studentky ocenili že na vlastní oči viděli realizaci konkrétního projektu opravy historické památky a finanční podpory rozvoje cestovního ruchu,“ uzavírá Lacina. 

Všechny aktuality a PEF v médiích

Více aktualit

Všechny aktuality