Cesty do Evropy: migrační krize očima Roberta Stojanova v 5:59

28. 8. 2023
V dnešní epizodě populárního podcastu 5:59 se odborník na migraci Robert Stojanov z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity ponořil do poutavého tématu rostoucího počtu migrujících lidí přes Středozemní moře do Evropy. Na tuto cestu se za letošek vydalo skoro stejně lidí jako za celý minulý rok. Stojanov v rozhovoru osvětluje složité faktory, které tento fenomén řídí, výzvy, kterým lidé na cestě čelí, a potenciální dopady na evropské země.

Pro ty, kteří se zajímají o složité dynamiky nárůstu migrace přes Středozemní moře, jsou poznatky Roberta Stojanova nepostradatelné. Poslechněte si podcast Seznam Zpráv 5:59 a prohlubte své chápání více vrstevnatého fenoménu migrace.

Podcast 5:59 s Robertem Stojanovem

5:59 | foto: Seznam Zprávy

Poslechněte si

O čem Robert Stojanov v 5:59 mluví?

  • Počet migrantů mířících přes Středozemní moře do Evropy výrazně narostl, i přes nebezpečí, jimž čelí.
  • Detailně analyzuje důvody a dynamiku migračního procesu.
  • Ukazuje, že změna migračních tras je zřejmě způsobena migračními sítěmi a pašeráky, kteří vytvořili efektivní cesty do Itálie, místo tradiční cesty přes Libyi.
  • Naznačuje, že vysoká čísla migrace mohou ovlivnit politické agendy některých evropských zemí, i když v některých případech mohou být protiimigrační nálady zesíleny uměle.

Migrace přes Středozemní moře je spojena s výraznými riziky a mnohé pokusy o lepší život končí tragicky. Nicméně i přes tato nebezpečí se počet migrantů zvyšuje. Stojanov v rozhovoru prozradil, že letos už do Evropy přišlo přes Středozemní moře více než 143 000 migrantů.

V rozhovoru spolu s moderátorkou Lenkou Kabrhelovou zdůraznili porovnání s 160 000 příchozími v roce 2022 a tedy výrazný nárůst. Pokračovali s poznámkou, že trendy posledních měsíců naznačují, že se tento růst může dále prohloubit a že prognózy hovoří o možném celkovém počtu přesahujícím 200 000 migrantů do konce roku.

Stojanov proměnlivou migrační situaci připisuje schopnosti migračních sítí a pašeráků lidí přizpůsobit se a vytvořit efektivní trasy do Itálie mimo tradiční trasu přes Libyi. Tento posun zahrnuje i migranty, kteří nyní dorazí z Turecka, což odhaluje novou dynamiku migračního prostředí. Itálie, s jejími dostupnými vstupními body, se stala klíčovým cílem migrantů z Afriky a Středního východu.

Zároveň Stojanov v pořadu naznačuje, že někteří evropští politici mohou využít vysokých migračních čísel pro politické účely, dokonce i v zemích jako je Česká republika, kde mohou být protiimigrační nálady uměle posíleny. Upozorňuje, že migranti z trasy Středozemního moře pravděpodobně v České republice neskončí kvůli nedostatečnému zájmu a povědomí.

Robert Stojanov

Akademický pracovník – docent – Ústav informatiky

je populační a environmentální geograf. Na PEF MENDELU vyučuje mimo jiné kurz Změna klimatu a migrace. Stojanov se specializuje na sociální a ekonomický dopad změny klimatu na populace, mezinárodní migraci a ekonomický rozvoj. Také působí ve Spatial Hubu, interdisciplinárním týmu, který se zaměřuje především na analýzu lidského chování v prostoru.

rozhovor Stojanov podcast 5:59 migrace PEF v médiích

Panu doktorovi děkujeme za reprezentaci PEF a těšíme se na další jeho rozhovory!

Další rozhovory aneb PEF v médiích

Více aktualit

Všechny aktuality