Mohla by ses našim čtenářům krátce představit?
Ahoj, jmenuji se Klára Latináková a studuji teď ve čtvrtém ročníku na PEF MENDELU. Tento rok jsem dokončila bakalářské studium v manažersko-ekonomickém programu a teď jsem nastoupila na REO na navazující magisterské studium. Ve škole se snažím maximálně věnovat i jiným aktivitám, než je jen samotné studium. Například se už třetím rokem účastním předtančení na fakultním plese a čas od času se účastním také akcí, jako jsou Dny otevřených dveří, Výšky nanečisto a podobně.
Víme, že jsi na letním pikniku PEF a FRRMS vyhrála poukaz na jazykový pobyt v Anglii. O co šlo a kde jsi přesně byla?
Ano, je to tak! Ještě teď se tomu těžko věří – nikdy předtím jsem nic podobného nevyhrála, myslela jsem, že se takové věci smrtelníkům nedějí! Byla to akce ku příležitosti ukončení akademického roku a spolu s naším týmem, se kterým jsme tancovali předtančení na fakultním plese, jsme také nacvičovali taneček jako překvapení právě na letní piknik PEF a FRRMS. Akce byla moc fajn, všichni jsme si to moc užívali. Přítele ale pak napadlo, že bychom mohli zkusit vyhrát soutěž od společnosti
Jazykové pobyty Student Agency o týdenní jazykový pobyt v Anglii. Princip byl jednoduchý, spočíval v tom nahrát co nejoriginálnější fotku z akce na Instagram. Tak jsme se i my, dvěma fotkami připojili do soutěže a měli jsme štěstí. Soutěže se nezúčastnilo tolik lidí, takže šance byla poměrně vysoká a vyšlo to! Poukaz na pobyt v jazykové škole
ELC Brighton byl v kapse a PEFka tomu nasadila korunu, protože mi nabídla uhrazení nákladů na dopravu, za což velice děkuji! Během léta jsem si zařídila všechny nezbytnosti a na začátku září jsem se vydala na cestu do Brightonu, přímořského městečka na jihu Anglie.
„Já jsem ve škole byla pouhý týden, to ze mě samozřejmě rodilou mluvčí neudělá, ale tím spíš jsem se snažila svému rozvoji v angličtině dát maximum.“
Jak na této škole probíhala výuka? Co tě na výuce nejvíce zaujalo?
Výuka byla myslím hodně přínosná především v tom, že jsem neměla jinou možnost než myslet, mluvit a prostě žít anglicky. Studenti ve škole jsou doslova z celého světa a obvykle v Brightonu tráví několik týdnů či měsíců, přičemž pravidelně píší srovnávací testy, aby sami viděli, jak rychle se zlepšují. Každý student je podle svých schopností přiřazený do skupiny, která mu svou obtížností umožní se posunout v jazyku co nejrychleji dále. Já jsem ve škole byla pouhý týden, to ze mě samozřejmě rodilou mluvčího neudělá, ale tím spíš jsem se snažila svému rozvoji v angličtině dát maximum.
Výuka probíhala ve dvou blocích (dopolední a odpolední), přičemž každý blok vedla jiná paní učitelka. Nejvíce jsem si oblíbila Trish a vlastně celou dopolední skupinku, kteří byli naprosto úžasní, a hned první den jsem si připadala, jako bych mezi ně patřila.
„Ubytování bylo součástí poukazu od Jazykové pobyty Student Agency
a nemohla jsem mít větší štěstí!“
Kde jsi byla ubytovaná?
Ubytování bylo součástí poukazu od Jazykové pobyty Student Agency a nemohla jsem mít větší štěstí! Celý týden jsem přebývala u mladé rodinky se dvěma dětmi přibližně 30 minut pěšky od školy. Ranní procházka po pobřeží do školy patřila k mým nejoblíbenějším částem dne. Po oblázkové pláži se každý den proháněla spousta pejsků a našlo se i nemálo otužilců, kteří ani v září osvěžení ve vlnách neodolali.
Jaké bylo ubytování u rodiny? Jak se liší zvyky rodiny v Anglii a v Česku?
No upřímně jsem z pobytu u rodinky nejprve měla celkem strach… Nedovedla jsem si představit jen tak přijít k někomu domů a týden komunikovat jen a jen anglicky. Ale od prvního okamžiku, kdy jsem překročila práh, mi bylo jasné, že rodinka velice dobře chápe, jak se cítím, a od začátku dělali maximum, aby mi pomohli nervozitu překonat. Nejprve mě přivítala Jay a poté se mi postupně přestavili i ostatní členové domácnosti včetně studentky z Korey, která u rodiny také přebývala.
Nejvíce času jsem s rodinkou trávila u večeře a byl to velice příjemně strávený čas. Bylo to trochu jako ve filmu – na stole spousta jídla včetně ovoce a zeleniny a každý si mohl nandat na co měl chuť. V průběhu týdne jsem také měla možnost ochutnat typické pokrmy právě pro anglickou kuchyni včetně dezertů, které připravovaly obvykle děti. Večeře tedy byly opravdu velice bohaté, naopak snídani v Anglii nikdo moc pozornosti nevěnuje – rodinka každý den snídala cereálie s mlékem.
Co tě na tomto týdenním pobytu nejvíce překvapilo?
Musím říct, že jsem byla překvapená, jak rychle jsem se přepnula do angličtiny a rozmluvila se. Myslím, že hned v průběhu prvního večera jsem se opravdu přistihla, že přemýšlím v angličtině a hodně mě to překvapilo. Dokonce se mi pak při telefonátech s rodinou v ČR stávalo, že mi sem tam uteklo nějaké anglické slovíčko.
Měla jsi ve volných chvílích čas se potkat i s ostatními studenty?
Ano, myslím, že to je na tom všem to nejdůležitější. Nikdo se nenaučí jazyk v hodině ve škole, ale tím, že se baví s lidmi okolo sebe. Jak jsem už říkala, spolužáci ve škole mě mezi sebe přijali téměř okamžitě a prakticky každý den jsme chodili společně na obědy do blízkých restaurací. Většinu času jsme se úplně normálně bavili, ale čas od času téma sklouzlo například k rozdílům mezi našimi kulturami, politikou či gastronomií, a to bylo opravdu zajímavé. Věděli jste třeba, že na pravé italské pizze maso jen tak nenajdete?
Za nejlepší zážitek z celého týdne ale považuji sobotní výlet na Seven Sisters. Skupina kamarádek z Japonska a Švýcarska mě pozvaly na piknik na vyhlášeném útesu asi hodinku autobusem od Brightonu. Příjemnou túru po národním parku jsme strávily poslechem hudby, povídáním a učením se slovíček z mateřských jazyků. Vrátily jsme se v pozdních odpoledních hodinách se spoustou nachozených kilometrů a bolavými břichy od smíchu.
Zažila jsi typické anglické počasí?
Musím říct, že naštěstí ne! Brighton je typické přímořské město, kde většinu roku je opravdu pochmurně a deštivo. Týden, kdy jsem tam byla já, téměř stále svítilo sluníčko a lehká přeháňka mě potkala jen jednou. Hodně ráda jsem chodila po pobřeží, kde některé dny vál poměrně silný vítr, ale to už k pobřeží patří. Vlastně mě typické anglické počasí potkalo až po příjezdu zpět do Brna, kde jsem byla opravdu velice ráda za deštník, který jsem v Anglii vůbec nevybalila.
Motivovala tě tato zkušenost vyjet na podobný pobyt i v budoucnosti, a klidně i na delší dobu?
Abych pravdu řekla, nejsem asi úplně typický cestovatelský typ. Vlastně jsem z cestování měla celkem respekt. Ten strach se mi ale díky tomuto týdnu v Anglii podařilo odbourat a teď už vím, že zvládnu cestovat i sama, na vlastní pěst. Ten týden pro mě byl tak akorát. Stihla jsem poznat novou kulturu, novou gastronomii a spoustu nových lidí. Ale všude dobře, doma nejlépe…. Pobyt na delší dobu by nebyl asi můj šálek kávy, protože by mi chybělo Brno, kamarádi, ale hlavně má rodina. Můžu ale na 100 % říct, že tento týden byl z mých cestovatelských zážitků zatím jednoznačně ten nejlepší.
„Jestli Vás jen malinko láká cestování a chcete poznat svět, tak jeďte!“
Chtěla bys nám něco na závěr vzkázat?
Ano! Jestli Vás jen malinko láká cestování a chcete poznat svět, tak jeďte! Ať už na týden nebo na rok, jeďte a zkuste si to na vlastní kůži, jaké to je žít v zahraničí. A věřte mi, nezáleží na tom, jestli pojedete na dovolenou s kamarády, na jazykový pobyt nebo třeba Erasmus. Důležité je překonat tu hranici komfortní zóny a prostě jet. Mohla bych o tom vyprávět celé dny, ale stejně si to musíte zažít, abyste to pochopili. Tak všem přeji, ať se vám všechny vaše cestovatelské sny vyplní!
Děkujeme za rozhovor. Taktéž děkujeme hlavnímu partnerovi 1. Pikniku PEF&FRRMS
Jazykové pobyty Student Agency za nádhernou hlavní cenu, kterou do soutěže věnovali.