20 let v EU: Česko prosperuje, platy zaostávají. Stav ekonomiky je dobrý, říká Lubor Lacina

16. 5. 2024

Češi se můžou radovat. Za 20 let v Evropské unii stav ekonomiky vzrostl a životní úroveň se zvedla na 90 % průměru EU. Dokonce jsme předběhli Portugalsko, Španělsko i Itálii. Říká ekonom Lubor Lacina z Ústavu financí a účetnictví.

O čem Lubor Lacina v rozhovoru hovoří?

  • Česká ekonomika v EU prosperuje, životní úroveň se zvedla na 90 % průměru EU.
  • Dotace neposkytují dostatečnou podporu inovacím, které jsou klíčem k skutečnému růstu.
  • Kapitálový trh je důležitější pro ekonomický rozvoj než dotace.

Stav ekonomiky a životní úrovně ČR

Za tento růst můžeme z velké části vděčit už přípravě na vstup do Unie. Podle Lubora laciny tehdejší asymetrické odstraňování bariér ze strany EU-15 spustilo vlnu zahraničních investic. Investoři vnímali unijní země jako jistotu s garantovanými pravidly a ochranou investic.

Kapitálový trh versus dotace

Lubor Lacina zdůrazňuje, že katalyzátorem ekonomického rozvoje nejsou primárně dotace, ale robustní kapitálový trh. Členství v EU poskytuje firmám jistotu a právní rámec, což přitahuje investory. Nicméně, nezbytnost financování nových nápadů a inovací se stává stále palčivějším problémem. Dotace nejsou schopny poskytnout podporu inovacím, které by mohly být skutečnými hybateli růstu.

Ekonomický vývoj a výzvy

Sice české HDP dosáhlo 90 procent evropského průměru, avšak průměrné mzdy zůstávají na pouhých 60 procentech evropského standardu. Tento rozpor naznačuje, že Česko sice má téměř průměrnou ekonomiku, ale s podprůměrnými mzdami. Transformace české ekonomiky po pádu komunismu sice rychle převedla majetek do rukou soukromých vlastníků, ale nedostatečný kapitál a následná bankovní krize v roce 1997 zanechaly své stopy.

Význam investic a konkurenceschopnosti

Členství v EU umožnilo firmám z původních členských zemí využít levné pracovní síly ve střední a východní Evropě a získat přístup na asijské trhy. To výrazně posílilo konkurenceschopnost západoevropských společností, čímž se zvýšil tlak na české firmy v rámci evropské konkurence.

Podle ekonoma Laciny je největší slabinou EU neschopnost financovat inovace. Dotační systémy na to nestačí, klíčová je existence robustního kapitálového trhu.

Celý rozhovor si poslechnětě na stránkách Českého rozhlasu.

Všechny aktuality a PEF v médiích

Více aktualit

Všechny aktuality