Absolventi budou připraveni zpracovávat rozsáhlé ekonomicko-technické a bioekonomické datové soubory, vyhodnocovat vzájemné souvislosti mezi daty a interpretovat komplexní výsledky statistických analýz v širších souvislostech. V oblasti podpory rozhodování budou disponovat schopností vytvářet, validovat a aplikovat vhodné optimalizační modely.

Absolventi získají komplexní vzdělání v oblasti aplikovaných kvantitativních metod, které jim umožní profilovat se interdisciplinárně s přesahem do ekonomických, technických a bioekonomických věd.

Absolventi budou nalézat uplatnění na analytických a manažerských pozicích ve finančních institucích, poradenských firmách, podnikové praxi nebo v akademické sféře. Absolventi programu naleznou uplatnění například jako samostatný vědecký pracovník v akademických institucích nebo jiných institucích zabývajících se vědeckovýzkumnou činností, seniorní analytik, konzultant; statistik expert, datový analytik, manažer řízení rizik, programátor analytik.

Souhrn minimálních požadavků:

1. Tvůrčí činnost
    • prezentace minimálně jednoho příspěvku na vědecké konferenci
    • minimálně 1 článek v indexovaném v databázi Scopus a 1 článek v indexovaném v databázi Web of Science s nenulovým impakt faktorem
  2. Vědecká spolupráce, zapojení do mezinárodního výzkumu/týmu, absolvování stáží
    • měsíční stáž na zahraniční univerzitě nebo výzkumném pracovišti, jejíž odborné zaměření odpovídá tématu disertační práce je zahrnuto do předmětu Mezinárodní aktivity, který lze splnit i účastí na mezinárodním výzkumném projektu s výsledky publikovanými, resp. prezentovanými v zahraničí
  3. Další studijní povinnosti
    • absolvování pedagogické přípravy, podíl na výuce
  1. Požadavky na tvůrčí činnost
    V rámci doktorského studia je povinností studenta prezentovat průběžné výsledky svého výzkumu prostřednictvím publikací ve sbornících z konferencí a ve vědeckých časopisech. Tato povinnost vychází z ustanovení zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, který v § 47, odst. 4 uvádí, že „Disertační práce musí obsahovat původní 7 a uveřejněné výsledky nebo výsledky přijaté k uveřejnění”. Publikační činnost je součástí ISP a jako taková je součástí splnění studijních povinností. Požadavkem studijního programu Aplikovaná statistika a operační výzkum je prezentace minimálně jednoho příspěvku na vědecké konferenci, publikování minimálně jednoho vědeckého článku v časopise indexovaném v databázi Scopus a minimálně jednoho impaktovaného vědeckého článku v časopise indexovaném v databázi Web of Science. Součástí publikační činnosti studenta mohou být i další odborné a vědecké publikace a příspěvky na konferencích a v časopisech.
  1. Požadavky na absolvování stáží
    Absolvování typicky měsíční stáže na zahraniční univerzitě nebo výzkumném pracovišti, jejíž odborné zaměření odpovídá tématu disertační práce je zahrnuto do předmětu Mezinárodní aktivity, který lze splnit i účastí na mezinárodním výzkumném projektu s výsledky publikovanými, resp. prezentovanými v zahraničí nebo jinou formou přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci.
  2. Další studijní povinnosti
    Další povinností studentů doktorského studia je absolvovat pedagogickou přípravu a v rámci volitelných předmětů se také podílet na výuce, především formou cvičení a seminářů.