Jak zastavit plýtvání potravinami? Na MENDELU vznikl Food Waste Institut

11. 6. 2024

Rostoucí plýtvání potravinami je ekonomický, ekologický i etický problém. Tento problém řeší nový Food Waste Institut (FWI) na Mendelově univerzitě v Brně, podpořený Jihomoravským krajem. Institut propojuje různé zainteresované strany a pracuje na snížení plýtvání potravinami v celém potravinovém řetězci.

Jaké jsou hlavní oblasti působení FWI

• Sdílení a centralizace dat: Food Waste Institut chce poskytovat snadný přístup k informacím o plýtvání potravinami.
  • Osvěta a vzdělávací programy: Institut uskuteční vzdělávací programy, aby zvýšil povědomí o plýtvání potravinami.
  • Spolupráce a sdílení osvědčených postupů: Food Waste Institut vytvoří prostředí pro vzájemnou inspiraci a hledání inovativních řešení.

Čím se Food Waste Institut zabývá?

Food Waste Institut spojuje odborníky, akademiky, výrobce potravin, obchodníky a spotřebitele. Klade si za cíl sdílení dat, analýz a zpráv, které pomohou porozumět a řešit plýtvání potravinami. „Chceme, aby naše platforma sloužila jako zdroj komplexních a aktuálních dat, analýz a zpráv, které pomáhají porozumět této důležité globální výzvě a podporují úsilí o její řešení. Máme snahu zveřejňovat pouze nezávislé studie a relevantní zdroje informací, které poskytnou uživatelům co nejvíce informací k problematice plýtvání potravinami,“ uvedla Lea Kubíčková z Ústavu marketingu a obchodu PEF MENDELU, která se problematikou plýtvání potravinami dlouhodobě zabývá.

Jak Food Waste Institut funguje?

FWI bude sloužit jako databáze a komunikační centrum, které shromažďuje a sdílí informace o plýtvání potravinami. Na webu fwinstitut.cz najdete vše od výzkumných dat po osvědčené postupy. „Existuje řada aktivit na různých úrovních, které řeší problém plýtvání s potravinami. Naším cílem bude je propojovat a proaktivně monitorovat veškeré dění v této oblasti. WFI bude působit celostátně,“ vysvětlil jeden ze zakladatelů Food Waste Institutu Pavel Kosorin.

Hlavní komunikační platforma

Hlavní komunikační platformou Food Waste Institutu je webová stránka fwinstitut.cz, která slouží jako centrální místo pro sdílení informací, novinek, výzkumných dat a osvědčených postupů.

„Vznik Food Waste Institutu je zásadním krokem v boji proti plýtvání potravinami. Jsme rádi, že můžeme podporovat tuto iniciativu, která slibuje konkrétní a měřitelné výsledky,“ uvedl Martin Klimánek, prorektor MENDELU pro strategii, udržitelnost a účelovou činnost. Věří, že FWI bude klíčovým hráčem v propojení výzkumu, inovací a praxe. Tím přispěje k dlouhodobým změnám v oblasti plýtvání potravinami.

Přečtěte si tiskovou zprávu na stránkách MENDELU.cz

Chci si přečíst celou TZ

Všechny aktuality a PEF v médiích